Zakup lub wynajem maszyn rolniczych jest niezbędny niezależnie od tego, czy prowadzimy małe, średnie czy duże gospodarstwo rolne. Poza tradycyjnym ciągnikiem, który przyda się niemalże w każdych pracach polowych, ważnym usprawnieniem są maszyny zielonkowe: kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki czy maszyny do konserwacji zielonki. Ich wiodący producenci, marki SaMASZ, Pronar, Unia czy Maschio Gaspardo dostarczają na rynek cały szereg rozwiązań dopasowanych optymalnie do potrzeb różnorodnych gospodarstw. Jakie maszyny zielonkowe warto wybrać go gospodarstwa i czym kierować się przy zakupie?
Jak maszyny zielonkowe usprawniają działanie gospodarstw?
Dostęp do podstawowych maszyn zielonkowych jest niezbędny we wszelkich gospodarstwach, które zajmują się produkcją paszy, zarówno na własny użytek, jak i sprzedażowo. W zależności od wielkości terenów uprawnych, rodzaju zbieranej zielonki oraz rodzaju terenu, zapotrzebowanie na konkretne maszyny może być różne pomiędzy gospodarstwami i wybór najlepiej dopasowanego sprzętu będzie wpływał bezpośrednio na wydajność i koszty upraw. Praca bez odpowiedniego sprzętu jest współcześnie niemożliwa, jeśli chcemy myśleć o jakichkolwiek zyskach i opłacalności upraw. To, w jakie maszyny zainwestuje rolnik i w jaki sposób wykorzysta je w gospodarstwie nie pozostaje jednak bez znaczenia.
Producenci maszyn rolniczych tacy jak SaMasz, Pronar, Sipma czy Maschio Gaspardo skupiają się obecnie przede wszystkim na zapewnieniu rolnikom najwyższej jakości i wydajności maszyn, znacząco poszerzając swoją ofertę i dopasowując maszyny do bardzo specyficznych wymagań. Rolnicy nie muszą pracować już małymi, średnio wydajnymi kosiarkami na setkach hektarów pól, ale też analogicznie mniejsze gospodarstwa nie muszą inwestować w drogie i niepotrzebnie wielkie maszyny do sprawnej uprawy swojej ziemi.
Kluczem jest znalezienie takiego sprzętu, który dzięki najwyższej jakości, optymalnie szybkiej pracy i dopasowaniu do zbioru konkretnej zielonki czy pracy w określonym terenie zapewni wysoką wydajność i jakość zbiorów przy możliwie najniższych kosztach.
Z jakich maszyn zielonkowych warto korzystać w gospodarstwie?
Podstawą wyposażenia każdego gospodarstwa zajmującego się uprawą zielonki jest ciągnik, dopasowany do obsługi kosiarek czy zgrabiarek. Zakup bazuje się tutaj przede wszystkim na oczekiwanej mocy oraz możliwości montażu TUZ i WOM. Ciągnik będzie dyktował wybór pozostałych maszyn zielonkowych, niezależnie od wielkości gospodarstwa czy obsługującej go floty maszyn. Pamiętajmy, że wybór poszczególnych maszyn zielonkowych do wielkości gospodarstwa należy zaplanować tak, aby maksymalnie ograniczyć liczbę pustych przejazdów i niepełnego wykorzystania szerokości roboczej.
Koszenie zielonki
Przeglądając ofertę Pronar czy SaMASZ znajdziemy zarówno kosiarki bębnowe, jak i dyskowe, zawieszane z przodu, z tyłu lub z boku ciągnika. W zależności od wielkości gospodarstwa i rodzaju uprawianej zielonki, zastosowanie określonych wariantów kosiarek może wpłynąć bezpośrednio na skuteczność i jakość zbiorów. W kwestii wydajności, niezależnie od wielkości gospodarstwa, znacznie większą popularnością cieszą się obecnie kosiarki dyskowe o mniejszym stosunku masy własnej do szerokości roboczej. Maszyny takie wymagają mniejszej mocy ciągnika, przez co nadają się także do zastosowania w mniejszych gospodarstwach dysponujących najczęściej nieco mniej wydajnymi ciągnikami. Kosiarki dyskowe zapewniają też najczęściej lepsze tempo pracy.
Dla dużych gospodarstw działających na dużych areałach, pojedyncze kosiarki dyskowe i bębnowe zastępowane są zestawami kosiarek. Dwusegmentowe (kosiarka czołowa i kosiarka tylna boczna) lub trzysegmentowe (kosiarka lewa i prawa tylna + kosiarka czołowa) zestawy pozwalają na obrobienie przy pojedynczym przejeździe znacznie większego terenu i osiąganie szerokości roboczej do 8-9 metrów. Dla mniejszych gospodarstw takie zestawy są często zbędne, ale jeśli chcemy zainwestować w tego typu rozwiązania, zestawy dwusegmentowe zdają się w zupełności wystarczać.
Maszyny do średnich i dużych gospodarstw
Pracując na większym terenie warto zadbać o wysoką skuteczność maszyn nie tylko podczas koszenia, ale i przygotowywania zielonki i materiału paszowego. Przydatne okażą się tu przede wszystkim przetrząsacze (np. modele zawieszane z serii P6 od SaMASZ), przeznaczone do efektywnego przetrząsania ściętej zielonki i podsuszania siana oraz zgrabiarki usprawniające zbiór materiału oraz kopiowanie terenu. Marka SaMASZ tworzy także zgrabiarki karuzelowe dla mniejszych gospodarstw, z idealnie wypracowanym stosunkiem wydajności pracy do wielkości terenu.
W każdym gospodarstwie, niezależnie od wielkości terenów zielonkowych, niezastąpione okażą się także maszyny do pielęgnacji łąk (np. włóki łąkowo-polowe lub brony-chwastowniki), prasy rolujące i owijarki.