Z pierwszym pokosem traw w sezonie nie warto zwlekać zbyt długo. Choć każdy liczy na tym etapie na jak największy plon, warto brać pod uwagę zmienność pogody i fazę rozwojową traw – zbyt późno skoszone będą odrastały dłużej przed drugim pokosem i dadzą mniejszy plon. Kiedy wykonać pierwszy pokos w 2020 roku i z jakich maszyn warto korzystać, by maksymalnie zwiększyć jego wydajność?
Pierwszy pokos 2020 – jak zaplanować najwyższy plon
Trawy z pierwszego pokosu to jeden z najlepszych materiałów na paszę dla zwierząt hodowlanych. Wybór odpowiedniego momentu koszenia zapewni najwyższe stężenie składników odżywczych w trawie, a więc i zagwarantuje większą wartość całego plonu. Z reguły czas pokosu ustala się na podstawie fazy rozwojowej traw dominujących – koszenie traw planuje się na czas ich kłosienia, gdy ilość składników odżywczych w trawie jest najwyższa. Pogoda potrafi jednak pokrzyżować plany i z uwagi na nią pierwszy pokos w 2020 lepiej zaplanować wcześniej, nawet w fazie przed kłoszeniem, niż zbyt późno, gdy trawy zaczynają przekwitać i schnąć. Trawa skoszona wcześniej jest zwykle smaczniejsza, lepsza jakościowo i bardziej energetyczna niż trawa skoszona zbyt późno, co automatycznie oznacza oszczędności na paszy treściwej i powoduje, że trawa na łąkach odrasta szybciej, z dużą szansą na dobry plon.
Pokos traw z maszynami SaMASZ
Planując pokos traw warto brać pod uwagę wydajność i czas pracy – z odpowiednimi maszynami można zwiększyć skuteczność do maksimum, jednocześnie operując całym pokosem z poziomu ciągnika. Sprawny pokos traw zapewniają maszyny firmy SaMASZ oferującej szeroki wybór sprzętu niezbędnego przy pierwszym, wiosennym pokosie traw na paszę dla zwierząt.
Kosiarki SaMASZ
Bębnowe oraz dyskowe kosiarki dostępne w ofercie marki SaMASZ zostały zaprojektowane z myślą o skutecznym pokosie traw na paszę. Kosiarka 2-bębnowa tylna, dzięki dużej powierzchni elementów roboczych i małym nacisku na podłoże pozwala na koszenie na łąkach podmokłych i torfowych bez ryzyka uszkodzenia paszy czy zanieczyszczenia jej ziemią. Kosiarka z powodzeniem radzi sobie z pracą na nierównościach i stromych zboczach. Ustalona fabrycznie na wysokości 5,8 cm wysokość koszenia gwarantuje czystość skoszonej zielonki, a zastosowanie w projekcie kosiarki spulchniacza ogranicza ilość koniecznych przejazdów w trakcie całego pokosu.
Jeśli pracujemy na bardziej rozległym terenie, wydajniejszą opcją mogą okazać się proponowane przez markę SaMASZ kosiarki dyskowe, dostępne w aż 13 różnych wariantach dopasowanych do pracy na różnorodnym terenie. W ofercie kosiarek dyskowych pojawiają się te mocowane z tyłu, jak i czołowo, o różnej szerokości roboczej, z możliwością regulacji wysokości koszenia, dostępnym na wyposażeniu spulchniaczem skracającym proces zbioru zielonki oraz dodatkowymi rozwiązaniami dedykowanymi, dzięki którym praca przy pokosie idzie sprawnie nawet na bardzo rozległym terenie.
Przetrząsacze, zgrabiarki i wozy paszowe – niezbędny sprzęt w trakcie pokosu traw
Przetrząsacze to jeden z dodatkowych elementów wyposażenia ciągnika wykorzystywanych w szczelności w średnich i dużych gospodarstwach. Służące do efektywnego przetrząsania ściętej zielonki i podsuszania siana układy dostępne w ofercie SaMASZ zapewniają wysoką czystość zbieranej paszy, wysoką adaptację do ukształtowania podłoża oraz ograniczają straty zielonki podczas przetrząsania na skraju pola.
W zakresie zgrabiarek, marka SaMASZ oferuje kilka rozwiązań zaprojektowanych na potrzeby prac w różnym terenie. Dostępne są między innymi zgrabiarki karuzelowe zawieszane i ciągnione, zgrabiarki szeregowe i zgrabiarki grzebieniowe, dopasowane do współpracy z ciągnikami o niskiej mocy, do pracy w mniejszych gospodarstwach, ale też do osiągania wysokiej wydajności na dużym terenie. Wybór odpowiedniej zgrabiarki będzie zależał od pozostałego sprzętu, na jakim pracujemy.
Planując pokos traw warto zadbać oczywiście o odpowiednią dystrybucję zebranej zielonki przy pracy z bydłem – dostosowane do standardów wyznaczonych przez maszyny SaMASZ wozy paszowe gwarantują sprawną pracę zarówno małych, jak i dużych gospodarstw. W ofercie dostępne są wozy paszowe 1-ślimakowe i 2-ślimakowe, z odpowiednio zaprojektowanymi ślimakami ze stali trudno ścieralnej dla optymalnego czasu mieszania paszy i ograniczenia zapotrzebowania na moc ciągnika. Efektywna praca na gospodarstwie leży po stronie optymalizacji. Warto wdrożyć ją w każdym aspekcie swojej działalności, nie tylko w postaci właściwego planowania, ale i wykorzystania najlepszego sprzętu.