Okres żniw jest dla każdego rolnika bardzo ważnym momentem w roku. To właśnie wtedy zbiera się owoce swojej ciężkiej, wielomiesięcznej pracy. Dlatego bardzo ważne jest, żeby prace podczas żniw przebiegały w sprawny i szybki sposób. W tym celu używa się różnego rodzaju maszyn, które skutecznie usprawniają cały proces. Istotny aspekt stanowi również to, aby zaopatrzyć się w niezbędne maszyny wystarczająco wcześnie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że będą one gotowe do pracy, gdy nadejdzie czas żniw. Powinny być to maszyny rolnicze wysokiej jakości, które zapewnią precyzję oraz dużą wydajność. Jaki sprzęt wybrać, aby dobrze przygotować się do żniw?
Separatory zbożowe
Separator to urządzenie bardzo potrzebne, a wręcz niezbędne w każdym gospodarstwie rolniczym. Jego zadaniem jest oddzielanie dwóch frakcji, które odbywa się przy wykorzystaniu podstawowych sił fizyki. Materiał wprowadzony do komory separatora, dostaje się łopatki obracającego się wirnika, dzięki czemu frakcje różnej ciężkości, wielkości czy gęstości są od siebie oddzielane.
Ziarno jest najcięższym materiałem w tej mieszaninie, dlatego opada na dół, natomiast wszelakiego rodzaju zanieczyszczenia kierowane są do innego wylotu. Separatory świetnie czyszczą ziarna z różnego rodzaju zanieczyszczeń, ale także małych drobinek kurzu. Dzięki temu otrzymuje się bardzo czyste ziarna, które można bezpiecznie przechowywać w odpowiednich do tego celu magazynach np. silosach.
Prasy belujące i kostkujące
Prasa jest kolejną bardzo ważną maszyną wykorzystywaną przy żniwach. Służy ona do zbierania siana, słomy czy nawet zielonki oraz prasowania zebranego materiału w bele lub wiązki. Wyróżnia się dwa typy pras, prasy zwijające (belujące) oraz prasy kostkujące.
Prasy zwijające formują zebrany materiał w zwijki w kształcie walców. Podbieracz jest odpowiedzialny za pobieranie materiału do środka prasy, gdzie w komorze prasującej zwijany on jest w bele w kształcie walca. Odbywa się to za pomocą gumowych pasów, stałych wałków lub kombinacji wałków i łańcuchów. Gdy bela uzyska pożądaną wielkość, owijana jest sznurkiem lub siatką, a następnie wyrzucana jest z prasy na zewnątrz
Prasy kostkujące wytwarzają kostki różnej wielkości. Mogą to być kostki do załadunku ręcznego, które ważą ok. 10 kg, lub do załadunku mechanicznego ważące nawet 200 kg. Za pomocą palców podbieracza siano podnoszone jest z uformowanego wału, do wnętrza maszyny. Następnie przy pomocy tłoka materiał jest prasowany, a nóż odpowiada za jego przycięcie na odpowiednią długość. Gotowa kosatka jest finalnie wiązana przy pomocy sznurka i wyrzucana na zewnątrz.
Prasy mogą wiązać sprasowany materiał przy użyciu sznurka lub siatki. Sznurek jest tańszym rozwianiem, jednak to właśnie siatka zapewnia lepszą trwałość. Dlatego wybór między sznurkiem a siatką powinien być podyktowany własnymi potrzebami oraz możliwościami finansowymi.
Dmuchawy do zboża
Dmuchawy to urządzenia, które przydają się już po zebraniu materiału. Zboże przywiezione z pola na teren gospodarstwa musi być składowane w odpowiedni sposób np. w silosach lub specjalnych budynkach. Dmuchawa wyrzuca zebrany materiał w jedno wyznaczone miejsce. Jest to bardzo przydatne urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym gospodarstwie rolnym.
Nasza oferta
W naszym asortymencie znajdą Państwo te maszyny w ofercie takich firm jak Deutz-Fahr, Unia, Pronar, Maschio-Gaspardo, Sipma, Rolmako, POM Augustów. Maszyny tych marek są znane i cenione wśród rolników, głównie za sprawą swojej wydajności i niezawodności. Warto inwestować w maszyny rolnicze tych marek, ponieważ zapewnią one wydajną pracę przez bardzo długi czas.
Decydując się na taką inwestycję tuż przed żniwami, cena tego typu maszyn będzie najpewniej dużo wyższa. Dlatego warto zaopatrzyć się w tego typu maszyny jak najwcześniej, aby były one w gotowości do działania w momencie, gdy nastanie czas żniw. Posiadanie niezawodnych i w pełni sprawnych maszyn podczas żniw, to gwarancja skutecznej i sprawnie przeprowadzonej pracy. Nie ma nic gorszego niż braki w sprzęcie, gdy go potrzebujemy lub nagła awaria w najmniej oczekiwanym momencie.
Masz pytania?